Wyprawka szpitalna dla noworodka i mamy

Wyprawka szpitalna dla noworodka i mamy

Oczekiwanie na narodziny dziecka to niezwykły i radosny czas. Ciesząc się nim, nie wolno zapominać o przygotowaniach na powitanie noworodka. Wyprawka szpitalna dla mamy i dziecka powinna być przygotowana na  kilka tygodni przed planowanym porodem. Torba, w której znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy, może spokojnie poczekać na czas, kiedy trzeba będzie z niej skorzystać.

Odpowiednio wcześnie spakowana wyprawka szpitalna to, jak wiele osób uważa, żaden zabobon, ani zła wróżba. Chodzi tu bardziej o względy praktyczne. Kiedy dziecko da znać, że chce już pojawić się na tym świecie, przyszła mama  nie będzie miała siły ani czasu, aby myśleć o pakowaniu. Warto pamiętać także o tym, że noworodki nie zawsze przychodzą na świat w zaplanowanym wcześniej terminie. Dobrze więc przygotować się wcześniej, a ostatnie dni przed narodzinami dziecka przeznaczyć na odpoczynek i wspólne chwile we dwoje.

Sposób pakowania

Wyprawka szpitalna powinna zawierać zarówno rzeczy dla noworodka, jak i dla mamy. Można spakować je w dwie osobne reklamówki, które umieścimy w dużej torbie lub inny, wygodny dla przyszłej mamy sposób. Warto przemyśleć, co i kiedy będzie potrzebne i ułożyć rzeczy w taki sposób, by można było łatwo się do nich dostać.

Przedmioty najbardziej potrzebne w pierwszych chwilach po przyjeździe do szpitala – koszula do porodu, klapki, ręcznik, mydło itp. warto umieścić na samym wierzchu. Osobno można spakować akcesoria potrzebne noworodkowi tuż po urodzeniu. Oddzielnie natomiast te, których mama i dziecko będą potrzebować w kolejnych dniach.

Wyprawka szpitalna dla mamy

Wśród niezbędnych przedmiotów wyprawki dla mamy powinny znaleźć się między innymi dokumenty. Konieczne jest zabranie: karty ciąży, dowodu osobistego, wyników ostatnich badań oraz legitymacji ubezpieczeniowej.

Wśród ubrań nie powinno zabraknąć: koszuli do porodu i przynajmniej dwóch bawełnianych oraz wygodnych koszul do karmienia, szlafroka, 2 biustonoszy do karmienia, bielizny poporodowej, klapek pod prysznic oraz kapci do chodzenia po szpitalu.

Poza tym należy zabrać: podpaski poporodowe, środki higieny osobistej, wkładki laktacyjne, ręcznik oraz wodę do picia.

Wyprawka szpitalna dla noworodka

W skład wyprawki wchodzą nie tylko rzeczy dla mamy, ale również dla dziecka. Koniecznie należy spakować 4 sztuki bawełnianych koszulek i pajacyków. Przydadzą się także kaftaniki i śpioszki w takiej samej ilości. Warto spakować rękawiczki niedrapki i dwie bawełniane czapeczki.

Wyprawka szpitalna dla noworodka powinna zawierać delikatny, dziecięcy ręcznik oraz rożek lub kocyk. Przydadzą się również tetrowe pieluszki oraz koniecznie jednorazowe pieluszki dla noworodków. Wystarczy, jeśli na początek zabierzemy ich około 20 sztuk. Jeśli pobyt w szpitalu miałby się przedłużyć, zawsze można poprosić kogoś bliskiego o przywiezienie dodatkowych pieluszek.

Do pielęgnacji maluszka należy spakować oliwkę, nawilżane chusteczki do przemywania pupy niemowlęcia oraz mydełko dla dzieci.

Przygotowując wyprawkę dla dziecka, należy pamiętać, by wszystkie ubranka, kocyk, rożek, pieluszki tetrowe oraz ręcznik zostały wyprane w środkach piorących dla niemowląt, a następnie dokładnie wypłukane.

W dniu wyjścia ze szpitala potrzebny będzie fotelik samochodowy oraz dostosowane do pogody ubranko. Rzecz, o której zapomina wielu rodziców, to odpowiednia odzież dla mamy. Zaraz po porodzie świeżo upieczona mama rzadko kiedy będzie mogła założyć ubranie, w którym chodziła przed ciążą. Najlepiej sprawdzą się zatem dresy lub odzież ciążowa.

Wyprawka szpitalna powinna zostać spakowana w zorganizowany i przemyślany sposób. Wiele szpitali udostępnia listę niezbędnych rzeczy, co znacznie ułatwia pakowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge