Planowanie wydatków – skuteczne oszczędzanie na co dzień

Planowanie wydatków nie wymaga wiedzy, a jedynie chęci, by przysiąść do analizy domowych rachunków. Czy warto? Zdecydowanie tak, bo miejsca na oszczędności można znaleźć praktycznie w każdej dziedzinie, a dzięki temu bliżej nam do wymarzonych wakacji czy realizacji innych planów, które od dawna odkładaliśmy na później. Na lepszy moment i czas, kiedy to nasze finanse pozwolą na wdrożenie danego pomysłu w życie.

Planowanie wydatków – na początek analiza

Do planowania wydatków musimy się przygotować. I nie trzeba się martwić o to, że nie mamy dostępu do żadnych profesjonalnych narzędzi. Wystarczy kartka papieru, a może ulubiony notatnik i do tego długopis. W sieci zaś możemy wyszukać darmowe programy, w których łatwiej będzie wszystko planować i zapisywać. Planowanie wydatków nie obejdzie się na koniec, a właściwie na początek, bez jednego, niezwykle ważnego materiału. Potrzebne nam są rachunki z ostatniego miesiąca lub kwartału. Wiemy przecież, ile wydajemy na opłaty comiesięczne, ale czasami nie potrafimy ocenić, jak wiele poszło z naszego budżetu na jedzenie, wyjazdy czy atrakcje w wolnym czasie.

Gdy już mamy niezbędne materiały pod ręką, rozpocznijmy analizę. Czy to na kartce wirtualnej, czy tej realnej stwórzmy prostą tabelkę. Wypiszmy w niej na początek wydatki na opłaty, ale i inne koszty stałe, jak chociażby dojazdy. Oddzielnie sprawdźmy, ile wydajemy na wyżywienie. Na pewno jest tu sporo wyjść na miasto, jedzenia na wynos czy kupowanego w sklepiku pracowniczym. Do tego dochodzą rozrywki kulturalne czy spontaniczne wyjazdy weekendowe.

Na czym można najwięcej oszczędzić?

Planowanie wydatków w powyższy sposób udowadnia nam, że najwięcej kosztuje nas jedzenie. Co więcej, to właśnie w tej sferze mamy szansę na sporo oszczędności. Nierzadko wybieramy się na miasto, kupujemy w drodze do pracy lunch, a wieczorem zahaczamy o sklep, by zakupić jakąś przekąskę. Czynimy to nie tyle z braku czasu na gotowanie, co z niechęci, by stać przy przysłowiowych garach. A przecież kanapki do pracy możemy zrobić samodzielnie. Zamiast jeść na mieście, co 2-3 dzień, postawmy na wyjątkową atmosferę kolacji z bliską osobą, na przykład raz w tygodniu.

Możemy oszczędzić sobie kupowania kawy na stacji czy przekąsek, gdy wybieramy się w drogę. Przygotowując je w domu będzie nie tylko taniej, czyli oszczędniej, ale również zdrowiej. Stacje benzynowe nie dają nam bowiem zbyt dużego wyboru.

Przyjrzyjmy się także naszym wydatkom na rozrywkę. Czasami pojawia się w naszej codzienności sporo spontanicznych wyjazdów, a potem trudno uzbierać na wymarzone wakacje. Może właśnie któregoś weekendu, który tak wiele nas kosztuje poza domem, warto sobie oszczędzić. Odpocząć, zrelaksować się i cieszyć niekoniecznie kolejnymi wyjazdami i zakupami. Szybciej odłożymy na upragnioną wycieczkę zagraniczną.

Planowanie wydatków nie wymaga jakichkolwiek umiejętności. Im szybciej pokusimy się o analizę i stworzenie szczegółowego budżetu, tym więcej zyskamy, wcale nie rezygnując z większości przyjemności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge