Edukacyjne zabawki dla najmłodszych

Edukacyjne zabawki dla najmłodszych

Co można kupić najmłodszym dzieciom, by trafić w ich potrzeby i oczekiwania rodziców? Doskonale sprawdzają się edukacyjne zabawki dla dzieci. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na grupę wiekową, dla której zabawka jest kierowana oraz na bezpieczeństwo dziecka. Czego należy unikać? – Przede wszystkim przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie. Jeśli posiadają niewielkie, mogące oderwać się elementy albo tasiemki lub sznurki, w które mógłby zaplątać się maluszek, to lepiej z nich zrezygnować.

Zatem jakie edukacyjne zabawki warto wybierać? – Odpowiedź brzmi: takie, które są bezpieczne dla dziecka i mogą je zainteresować. Takie, które będą stymulować jego rozwój i zostaną dostosowane do jego wieku oraz możliwości poznawczych. Na koniec takie, które są miękkie, kolorowe i wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Wbrew pozorom na rynku jest ich całkiem sporo. Zatem babcie, ciocie, dziadkowie i wujkowie powinni mieć z czego wybierać.

Maty, kostki i zawieszki edukacyjne

Edukacyjne zabawki nie tylko stymulują rozwój maluszka, ale potrafią zająć go na dłuższą chwilę. Dzięki temu rodzice mogą spokojnie przygotować posiłek albo posprzątać mieszkanie. Zaletą maty edukacyjnej jest to, że możemy ją położyć w dowolnym miejscu mieszkania albo na kocyku w ogrodzie. Wiele kolorów i ciekawe wzory przyciągają uwagę maluszka i zachęcają do obserwacji oraz zabawy. Zwieszone na pałąku nad matą zabawki są ciekawym elementem, za którym dziecko chętnie wodzi wzrokiem. Niektóre z nich szeleszczą, inne dzwonią, dźwięczą lub grają. Taka różnorodność bodźców zachęca dziecko do sięgania rączką do zabawki i pociągania za nią. Mata edukacyjna to także doskonała siłownia dla dziecka, które próbuje dźwigać główkę do góry, przewracać się z plecków na brzuszek i raczkować.

Edukacyjne zabawki nie ograniczają się jednak do maty. Bardzo ciekawą propozycją są też kostki. Mogą służyć maluszkom, które potrafią już wodzić wzrokiem za zabawką, a potem także tym, które potrafią utrzymać ją w rączkach. Takie zabawki doskonale wspierają rozwój motoryczny dziecka i nadają się już dla 6-miesięcznych pociech. Zawieszki na wózek albo łóżeczko mogą służyć jeszcze młodszym maluszkom. Zawieszone na nich kolorowe zabawki pobudzają zmysły dziecka i zajmują je podczas spaceru albo wtedy, gdy zostaną na chwilę pozostawione w łóżeczku.

Edukacyjne zabawki do kąpieli

Jakie zabawki sprawdzają się w kąpieli najlepiej? – Takie, które są kolorowe i nie ulegną zniszczeniu po zanurzeniu ich w wodzie. Producenci oferują całkiem sporo kolorowych, wykonanych z bezpiecznego tworzywa zabawek dla najmłodszych, które mogą też służyć jako gryzaki dla dzieci. Doskonałą zabawę zapewnią też niewielkie pojemniczki, do których można nalewać i wylewać wodę. Niekiedy mogą one przypominać postaci zwierząt. W tym celu można też wykorzystać plastikowe kubeczki dla najmłodszych. Dużo radości zapewnią dzieciom edukacyjne zabawki przeznaczone do kąpieli. Jako przykład warto podać książeczki, które można zanurzać w wodzie. Takie książeczki są wykonane z miękkiego materiału i są łatwe do chwycenia przez dziecko. Zazwyczaj przedstawiają postaci wodnych zwierzątek, ale nie jest to regułą. Mogą być bezpiecznie brane przez dziecko do buzi. Niektóre z nich wydają piszczące dźwięki, które dodatkowo stymulują dziecko do zabawy. Należy pamiętać o tym, by, podobnie jak gryzaczek, utrzymywać je w czystości.

Zabawki na spacer i do łóżeczka

Kiedy rodzice chcą znaleźć trochę czasu na odpoczynek lub wykonywanie domowych obowiązków, starają się zająć maluszka czymś, co zaciekawi go przez dłuższy czas. To również mogą być edukacyjne zabawki. Dobrze sprawdzają się sensoryczne pluszaki, które mają różne faktury i wydają przeróżne dźwięki. Alternatywą dla nich są pozytywki dla dzieci albo szumiące zabawki, które uspokajają wiele maluszków. Pozostawione w łóżeczku dziecko z pewnością zainteresuje się karuzelą albo projektorem, który wyświetla na suficie ciekawe, poruszające się światełka.

Edukacyjne zabawki dla najmłodszych mogą przybierać różną formę. Warto je testować i szukać tych, które zainteresują maluszka. To da rodzicom chwilę wytchnienia, a dziecku sporo radości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge